0 0 votes The average score of boys in an examination of a school is $71$ and that of girls is $73.$ The average score of the school in that examination is $71.8$. Find the ratio of the number of boys to the number of girls that appeared in the examination : $2: 2$ $4: 2$ $3: 2$ $1: 2$ Quantitative Aptitude nielit2022feb-scientistd average + – Lakshman Bhaiya 12.2k points 2.1k views answer comment Share Follow Print 0 reply Please log in or register to add a comment.
0 0 votes let $x$ is the number of boys, $y$ is the number of girls. average score of boys $(A)=71$ average score of girls $(B)=73$ The average score of the school= $\frac{A*x+B*y}{x+y}$ $\implies 71.8=\frac{71*x+73*y}{x+y}$ $\implies71.8x+71.8y=71x+73y$ $\implies x(71.8-71)=y(73-71.8)$ $\implies 0.8x=1.2y$ $\implies x:y=3:2$ Option $(C)$ is correct. Hira Thakur answered Jul 16, 2023 Hira Thakur 6.9k points comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.