1 1 vote At what percentage above the C.P must an article be marked so as to gain 33% after allowing a customer a discount of 5%? 38% 40% 43% 48% Quantitative Aptitude quantitative-aptitude + – __ 556 points 3.4k views answer comment Share Follow Print See 1 comment 1 1 comment reply Phulen 48 points commented Sep 6, 2016 reply Follow flag CP. SP. MP 100 133. 133/.95=140 MP is more 40% 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.
Best answer 3 3 votes Discount is given on M.P. Gain % = (S.P. - C.P.)/C.P * 100% 0.33 = (0.95 M.P. - C.P.)/C.P. 1.33 C.P. = 0.95 M.P. M.P. = 1.33/0.95 C.P. = 1.4 C.P. So, M.P. must be 40% above C.P. Arjun answered Sep 6, 2016 • selected Sep 7, 2016 by __ Arjun 8.1k points comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.
1 1 vote 40 Phulen answered Sep 6, 2016 Phulen 48 points comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.