0 0 votes A sells B a diamond at a profit of 30%. B sells it to C at a loss of 20%. What profit did A earn if C paid Rs.1040 for the diamond? (a) Rs.410 (b) Rs.200 (c) Rs.400 (d) Rs.140 Quantitative Aptitude quantitative-aptitude easy + – Pooja Palod 1.8k points 4.0k views answer comment Share Follow Print 0 reply Please log in or register to add a comment.
Best answer 2 2 votes CP of C = SP of B = 1040 CP of B = SP of A= $\frac{SP*100}{100± r}$ =$\frac{1040*100}{100-20}=\frac{1040*100}{80} = 1300$ CP of A =$\frac{1300*100}{100+30}=\frac{1300*100}{130}=1000$ Profit of A= SP of A - CP of A =1300 - 1000 =300 Hence,None of these Should be the Answer. Leen Sharma answered May 5, 2016 • selected May 6, 2016 by Arjun Leen Sharma 11.6k points comment Share Follow See all 2 Comments 2 2 Comments reply Arjun 8.1k points commented May 5, 2016 reply Follow flag you meant 300? 0 0 replyShare Leen Sharma 11.6k points commented May 5, 2016 reply Follow flag oh sorry, yes it's 300. 1 1 replyShare Please log in or register to add a comment.
0 0 votes 300 is the answer __ answered Sep 6, 2016 __ 556 points comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.